Od początku roku ich ceny systematycznie rosną, a luty przynosi największe podwyżki. Po ile aktualnie rolnik kupi nawozy? Poniżej przedstawiamy zestawienie cen nawozów mineralnych. Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty wstępnie szacuje, że zmniejszyła w styczniu 2024 roku produkcję nawozów azotowych do 199 tys.
To światowa produkcja głównych składników nawozowych (amoniaku, fosforytów i chlorku potasu) w 2022 r. Wyniosła ponad 250 mln t w przeliczeniu na czysty składnik. I co ciekawe, w porównaniu z wcześniejszym rokiem zmalała o 3,5 proc. Powodem takiego stanu rzeczy były, oczywiście, jak nietrudno się domyślić, rosnące koszty produkcji nawozów skorelowane z rosnącymi cenami gazu ziemnego, a także innych nośników energii, np.
Trzy najczęściej występujące formy własności w tym okresie to własność krajowych osób fizycznych (84,5% podmiotów), własność prywatna krajowa pozostała (4,3% podmiotów) oraz własność zagraniczna (3,9% podmiotów). Trzy najczęściej występujące formy prawne w tym okresie to indywidualna działalność gospodarcza (51,7% podmiotów), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (33,8% podmiotów) oraz spółki cywilne (8,7% podmiotów). Wykres przedstawia zmiany w liczbie aktywnych podmiotów z branży na koniec kolejnych kwartałów od 31 grudnia 2009 r.
Także wolumeny w poszczególnych miesiącach 2023 roku były wyższe niż obecnie. Produkcja nawozów w Polsce w ciągu ostatnich lat obniżyła się, chociaż nie dysponujemy Zarządzanie dziewięciomiesięcznymi aktywami Schroders o 97% jeszcze dokładnymi danymi za rok 2024, ale takie wnioski można już wysnuć na podstawie danych z lat 2023 i 2022. Generalnie wcześniej, przed rokiem 2022, nasza produkcja oceniana był a na ok. 8 mln t, w roku 2022 skurczyła się do 7,1 mln t, a w 2023 r. To dane za Głównym Urzędem Statystycznym. Oczywiście, tak jak i we wcześniejszych latach największy wolumen produkcyjny stanowiły nawozy azotowe, następnie wieloskładnikowe, fosforowe i potasowe. Kontynuowany jest trend wzrostowy cen nawozów azotowych.
Zdolności produkcyjne zostaną zwiększone do niemal 324 mln t. Nawozy azotowe to jedne z najpopularniejszych na świecie środków wspomagających plonowanie2. Wykorzystano na świecie łącznie ponad 112 mln t nawozów azotowych3.
Trochę inaczej sytuacja przedstawiała się w roku 2023. Z danych opublikowanych z kolei przez International Fertilizer Association (IFA) widać, że wówczas produkcja głównych składników nawozowych zwiększyła Peter Lynch-biografia, jeden z najjaśniej przedstawicieli rynku walutowego się, ale wzrost dotyczył przede wszystkim chlorku potasu. W tym zakresie przykładem jest finalizowana przez ANWIL z Grupy Orlen budowa trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych, dzięki którym spółka ma rozszerzyć portfolio produktowe. Instalacja we Włocławku zwiększy moce wytwórcze o 50 proc., co przełoży się na produkcję do 1,461 mln ton nawozów azotowych rocznie.
Światowego zużycia energii i generuje 1 proc. Nic zatem dziwnego, że zmierzając ku ekologicznym rozwiązaniom, naukowcy chcą zmodyfikować tę metodę. O ile na tle świata, Polska jest na średnim poziomie w produkcji, to na tle krajów należących do Unii Europejskiej, zajmujemy miejsce lidera. W 2021 roku nasz udział wyniósł 18,6%. Nawozy azotowe – nawozy, które zawierają główny składnik pokarmowy roślin – azot – niezbędny do syntezy m.in. Białek, często w formie bezpośrednio przyswajalnej przez rośliny, rzadziej w formie przyswajalnej po przemianach zachodzących w glebie.
W styczniu było to 48 tys. Ton, w listopadzie 62 tys. Ton, a w październiku 71 tys. Rok temu w lutym Grupa Azoty wyprodukowała 37 tys. Z kolei czeska spółka Agrofert, jeden z czołowych europejskich producentów, stawia na ekspansję i przejęła austriackie zakłady azotowe Borealis.
Zgodnie z szacunkami, w grudniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 54 tys. Ton nawozówwieloskładnikowych względem 62 tys. W poliamidzie i pigmentach produkcja utrzymywała się w grudniu na poziomach z listopada –odpowiednio 8 i 2 tys. Niższe szacunkowe wolumeny od tych raportowanych w listopadzie odnotowano w nawozach specjalistycznych (17 tys. ton w grudniuwzględem 26 tys. ton w listopadzie) i moczniku (74 tys. ton w porównaniu do 92tys. ton z listopada). W 2024 roku, w pierwszym kwartale odnotowano wzrost importu w relacji rok do roku, aż o 87% – 1,2 mln ton nawozów. Jest to najwyższy wynik od 2020 roku.
Nasze nawozy są wytwarzane zgodnie z najnowszymi standardami i LSEG BOTSTERS Nowa Globalna firma FX po przejęciu refinitiv spełniają wszystkie wymagania dotyczące składu i jakości. Wybierając polskie nawozy, wspierasz również rodzimą gospodarkę i rozwój sektora chemicznego w naszym kraju. W Polsce produkcja nawozów jest jednym z kluczowych sektorów przemysłu chemicznego.